top of page

אוגוסט  2022

ספורט, מגדר וכלכלה

טל ניר אוחיון

דיאטנית קלינית, ופעילה לקידום ספורט נשים, משתפת כיצד לייצר שינוי עבור ילדות צעירות בקהילה שלכם, שלב אחר שלב.

טל ניר אוחיון, דיאטנית קלינית, קמה בוקר אחד והבינה שלילדות ונערות בקהילה שלה אין כמעט אפשרויות בחירה כשהן פונות לבחור לעצמן חוג ספורט. מצוידת בידע ועצות מעשיות שרכשה מהאזנה לפודקאסטים של "מגרש משלה",  היא החליטה לעשות מעשה ולשנות את המצב. כעת, לאחר שהצליחה לרתום את המועצה, ולהנגיש עוד ענפי ספורט לילדות, היא משתפת אותנו צעד אחר צעד כיצד עושים.ות זאת.

טל אוחיו_תמונה.webp

למה חשוב לי שילדות, נערות ונשים בקהילה שלי יעשו ספורט?

כדיאטנית קלינית שמטפלת בעיקר בירידה במשקל, הייתה לי תמיד ידיעה ברורה שספורט הכרחי לשמירה על משקל תקין ומניעת מחלות כרוניות רבות.

כבר בתחילת דרכי הבנתי שכל התואר והידע המדעי שרכשתי לא הכין אותי לפגוש בקליניקה דיבורים על דימוי גוף שלילי, שנאה עצמית ומרדף אחרי מודל יופי שאינו קיים. הבנתי מהר מאוד שהתפיסות הללו נפוצות בשיעור גבוה בקרב נערות ונשים לעומת נערים וגברים. בנוסף, היה בולט מאוד שהתפיסות הללו חוצות גילאים ומיקום גאוגרפי (גרתי ועבדתי גם בארצות הברית).

בפעם האחרונה שנזרק אליי כדור בשיעור ספורט ביסודי התרחקתי מיד כדי להתחמק מהמכה ומהצעקות של הבנים שהקבוצה מפסידה בגללי. שנים האמנתי שאני לא אוהבת משחקי כדור. גיליתי את הריצה והערכתי את מה שהיא מחזקת עבורי. ואז פגשתי את המאמנת נאילה בכדורשת בקבוצת אימהות – בנות שעודדה, הסבירה ויצרה קבוצה תומכת, מפרגנת ומכילה. לא האמנתי שאפשר לצחוק כל כך הרבה באימון ספורט. שאפשר לנסות לתפוס את הכדור

בלי לחשוש, שאפשר גם להצליח ולהשתפר ובעיקר – להנות.

כאמא למתבגרות התחלתי להתעמק באפשרויות לפעילות גופנית שיש לילדות ולנערות בישוב שלי הנמצא בצפון הארץ. למתבגרות לא היו בכלל אפשרויות למסגרת פעילות או חוג ספורטיבי שמיועד אליהן.

שיתפתי את רכז הספורט ביישוב. נמצאה מדריכת ספורט לכיתות ז'-ט'. הגיעו רק 2 בנות. ואז שמתי לב לדרך שבה החוג פורסם והופץ בין התושבים וכן למיקום שבו התבצע האימון. הבנתי שיש עוד הרבה מאוד משתנים שיכולים להשפיע על הנערות להגיע. שיש הרבה מאוד חסמים. ובעיקר – שדרוש שינוי.

איך הופכים לאקטיביסטית למען ספורט נשים?

יזמתי פגישה עם ראש המועצה שתמך, עזר והבין מיד את המצב, ואת הצורך לשימור ולקידום ילדות ונערות בספורט. השתתפתי בהרבה ישיבות עם מנהל המתנ"ס ורכז הספורט שפתחו את הדלת, קידמו עשייה והיו קשובים ליוזמות השונות.

רכז הספורט עזר לחבר ביני לבין הטניסאית האולימפית ציפי אובזילר שעברה לגור ביישוב הסמוך מהמרכז, ויחד איתה חברנו למנהלת פורום הנשים ביישוב – תמי סמון. יחד עם הילה דגן ומורן הראל הקמנו צוות אימהות מתנדבות לקידום הספורט לילדות נערות ונשים. וכך, התמיכה והעשייה התחזקה.

פעולות שנעשו בשטח

המדריך המלא לקידום ספורט ילדות ונשים בקהילה שלכם.ן

"ואז שמתי לב לדרך שבה החוג פורסם והופץ בין התושבים וכן למיקום שבו התבצע האימון. הבנתי שיש עוד הרבה מאוד משתנים שיכולים להשפיע על הנערות להגיע. שיש הרבה מאוד חסמים. ובעיקר – שדרוש שינוי. יזמתי פגישה עם ראש המועצה שתמך, עזר והבין מיד את המצב, ואת הצורך לשימור ולקידום ילדות ונערות בספורט. השתתפתי בהרבה ישיבות עם מנהל המתנ"ס ורכז הספורט שפתחו את הדלת, קידמו עשייה והיו קשובים ליוזמות השונות."

חיבור לקהילה 

Basketball

כל ההורים ביישוב הוזמנו  לשמוע את הרצאתה של ציפי אובזילר הטניסאית האולימפית  – איך להגשים חלום. כיצד הספורט יכול לקדם את הילדים והילדות שלנו, בכל תחומי החיים. אם רק נאמין. ההרצאה הוזמנה דרך אתנה.

מנוי ייעודי לנערות בקנטרי

Basketball

נפתח מנוי ייעודי עם שיעורים מותאמים לנערות. בדרך זו יש הזדמנות והתייחסות לנערות, שעד כה לא נרשמו והתאמנו, למרות שעל הנייר האפשרות לכניסה להתאמן הייתה קיימת.

נשים

צועדות יחד

Basketball

ביוזמתה של מנהלת פורום הנשים ביישוב, חודשה פעילותה של קבוצת צעידה המיועדת לכל אישה, בכל גיל. ללא עלות וללא הרשמה מראש, פעם בשבוע. בהנחה שנשים שיוצאות מהבית וצועדות יחד, יכולות לקדם את הבריאות האישית ואת הספורט הנשי ביישוב כולו.

סדנת אימהות ובנות 

Basketball

5 מפגשים שבוצעו בחופש הגדול – הפעולה המשמעותית ביותר שהביאה לנקודת מפנה אמיתית ולפריצה בשיח ובפרסום ביישוב. בשיתוף פעולה רחב, הוזמנו ילדות ואימהות בגיל היסודי והחטיבה בחלוקה לקבוצות קטנות במחיר מסובסד להשתתף באימוני טניס חווייתיים מקצועיים ומהנים. ההצלחה הייתה כל כך גדולה שמיד אחריה נפתחה סדנת קיץ נוספת, הפעם לכל ההורים ולכל הילדים. לדעתי, אם לא היינו מייעדות את הסנדה ההתחלתית לבנות ואימהות, ספק אם ילדות היו בוחרות להגיע.

מפגשי חשיפה בבתי הספר ובקייטנות

Basketball
  •  כניסה של מאמנות הטניס לקייטנה, להפסקות פעילות בבתי הספר היסודי והחטיבות. בתקווה שבשנה הנוכחית יתווספו ענפי ספורט נוספים.

   כדורגל לילדות     

Basketball

כדורגל לילדות – עמותת בועטות ביוזמתה של מיכל ניר-ארבץ, מנהלת אשכול במועצה אזורית עמק יזרעאל פתחו בשיתוף עם המתנ"ס לראשונה חוג כדורגל המיועד לילדות. הושקעה הרבה מחשבה כיצד לפרסם את החוג ולצלוח את החסם המגדרי של תפיסת ענף הכדורגל לבנים בלבד. בחרנו בצילום של ילדה שמחזיקה בכדור וכתבנו: אני כבר משחקת. רוצה להצטרף אליי? הפרסום עבד וההיענות הייתה גבוה

ניתוח נתונים

Basketball

בוצע בהנהלת המתנ"ס ניתוח נתונים של מספר הילדים והילדות העוסקים בספורט. בניתוח הנתונים נצפתה ירידה חדה של כמות הילדות העוסקות בספורט במעבר בין כיתה ג' לכיתה ד'. הסקנו מסקנות והצבנו יעדים.

הכנסת חוגי ספורט למערכת השעות של בית הספר

Basketball

בתמיכתו של ראש המועצה ובשיתוף פעולה בין המתנ"ס לבית הספר היסודי ביישוב נפתח לראשונה פרויקט פיילוט מגדרי לקידום הספורט לילדות ולילדים. פעם בשבוע, לאורך כל שנת הלימודים וכחלק קבוע במערכת השעות, ילדי וילדות שכבת כיתות ד' מתנסים בנפרד בשני ענפי ספורט שונים (כדורסל וטניס). המאמנים הם חיצוניים, ואינם מורים לספורט בבית הספר. הנחת היסוד היא שהתנסות זו תגביר את תחושת הבטחון של הילדות לעסוק בספורט בשנים הבאות.  

Sporty Girls

 

תודה גדולה למגרש משלה

בהקשבה לפודקאסטים המקצועיים שלכן, ניתנה לי הזדמנות להבין את החסמים הרבים העומדים בפני ילדות ונשים. את כל מה שהרגשתי יכולתי בעזרתכן לבטא במילים, בביטחון. עזרתן לי לגבש את החזון, להבין את הקשיים בשטח

וכיצד למרות הכל להתגבר עליהם. תודה על ההבנה שחייבים להתמיד, ושכל צעד קטן יביא לשינוי גדול.

תודה לנשים שפגשתי בדרך

שמעתי כל כך הרבה פעמים לא. משפטים כמו: למה לך? תוותרי. זה לא יעזור. ככה זה. המצב שלנו לא יותר גרוע משאר היישובים בארץ. הדרך לשינוי עדיין ארוכה, אבל למזלי, פגשתי בכל כך הרבה נשים. אימהות, מאמנות, פעילות שהביעו תמיכה, עזרו לפרסם פעילות ובעיקר הגיעו. מרגישה מבורכת.

Heart & Hands
Heart & Hands
bottom of page