top of page
אולימפיאדה
אולימפיאדה
logo.png

אוגוסט 2021

על סטטוס, נגישות ודמיון
 האם אבישג סמברג יכולה להיות נועה קירל הבאה?

לאחר זכייתה של אבישג סמברג במדליית הארד בטאקוונדו, צצו דיווחים על זינוק במספר העוקבים שלה. סמברג עצמה הבינה את המשמעות. עוקבים שווים סטטוס וחשיפה, וסטטוס וחשיפה שווים שקט כלכלי ומשיכה של ילדות רבות לענף

אותו היא מייצגת. ילדות שרואות בה מעתה מודל לחיקוי.

הפיכתה של אישה ספורטאית למודל לחיקוי היא מאורע נדיר בארצנו. לרוב דרושה מדלייה אולימפית כדי להשיג אותו. כשאני מנחה סדנאות מנהיגות של "מגרש משלה" לקבוצות של ספורטאיות תחרותיות צעירות, אני נוהגת לשאול אותן איזה ספורטאי או ספורטאית הן מכירות ומעריכות. התשובות נוטות לחזור על עצמן. רובן המוחלט יגידו שם של ספורטאי גבר. אם אקשה ואתעקש על ספורטאית אישה, התשובה לרוב תהיה צפויה מראש- ירדן ג'רבי או יעל ארד. וחוץ מזה? דממה ומבוכה.

מה משפיע על הבחירה שלנו במודל לחיקוי? מדוע ספורטאיות מעירות אינן רואות את הספורטאיות המובילות בענף שלהן כאופציה למודל להשראה וחיקוי?

מחקר של גיוליאנו מצביע על שלושה גורמים מרכזיים המשפיעים על הבחירה שלנו במודל לחיקוי . הגורם הראשון הוא מידת הדמיון וההזדהות שלנו עם אותה דמות, עד כמה היא רלוונטית עבורנו ועד כמה יש לנו סיכוי להיות כמוה? השני הוא הנגישות, עד כמה אנחנו זוכים להיחשף לאותה דמות ולהכיר אותה לעומק, להיות חלק מהקשיים וההצלחות שלה? השלישי הוא הסטטוס החברתי של הדמות הזו . עד כמה היא פופולארית? עד כמה התכונות שהיא מייצגת הן נחשקות? מן הסתם ככל שהמעמד החברתי שלה גבוה יותר כך "שווה" יותר להיות כמוה[1].

עבור בנים מציאת דמות שעונה על שלושת הקריטריונים היא משימה פשוטה יחסית. ספורטאים מצליחים מקבלים חשיפה והם בעלי סטטוס חברתי גבוה. בנות לעומת זאת יתקשו למצוא דמויות שגם דומות להן וגם יהיו בעלות סטטוס גבוה ונגישות גבוהה. 

עבור בנים מציאת דמות שעונה על שלושת הקריטריונים היא משימה פשוטה יחסית. ספורטאים מצליחים מקבלים חשיפה והם בעלי סטטוס חברתי גבוה. בנות לעומת זאת יתקשו למצוא דמויות שגם דומות להן וגם יהיו בעלות סטטוס גבוה ונגישות גבוהה. נשים בספורט מקבלות סיקור מועט (4%-5% בממוצע) ו"יבש" יותר. כזה שאינו מאפשר להן להכיר לעומק את האישיות של הספורטאיות. בנוסף התכונות הנתפסות חברתית כאידיאליות עבור ספורטאי או ספורטאית אינן נתפסות כאידיאליות עבור נשים, ועל כן אינן מקנות לספורטאית סטטוס חברתי גבוה. ואולי בגלל זה קשה לנו מאוד למצוא את "נועה קירל" של הספורטאיות, ילדות שאוהבות ספורט לרוב נוטות להכיר ולהעריץ דווקא ספורטאים גברים, שמצד אחד מושכים אותן בגלל הסטטוס והנגישות שלהם, אך מצד שני מאלצים אותן להתפשר על מודל שאינו דומה להן ואינו בהכרח תואם לתכונות שהן מחפשות לעצמן במודל לחיקוי.

דווקא מרכזיותן ההולכת וגדלה של הרשתות החברתיות בשנים האחרונות מתחילות לשנות את כללי המשחק. הן מאפשרות לספורטאיות להיות אחריות על הייצוג שלהן עצמן וכך לעקוף את כלי התקשורת.

ד"ר עלינא ברנשטיין חקרה יחד עם ד"ר חיים חגי את האופן שבו ספורטאיות מייצגות את עצמן באינסטגרם. בעוד שהספורטאיות הותיקות מנציחות את האופן בו התקשורת המסורתית מציגה אותן, הספורטאיות הצעירות כבר יודעות להשתמש במדיה הזו באופן אחר, שמעלה את הסטטוס שלהן ומייצגת דמות מורכבת יותר. הן מציגות את עצמן באימונים ובכל מיני סיטואציות ספורטיביות, לצד סיטואציות פרטיות יותר כמו חופשה. כלומר, הן כבר מציגות איזושהי דמות שהיא מורכבת יותר.

איסטגרם_סמברג.jpg

"בעוד שהספורטאיות הותיקות מנציחות את האופן בו התקשורת המסורתית מציגה אותן, הספורטאיות הצעירות כבר יודעות להשתמש במדיה של האינסטגרם באופן אחר, שמעלה את הסטטוס שלהן ומייצגת דמות מורכבת יותר."

ד"ר עלינא ברשנטיין

וזה בדיוק מה שסמברג עושה. היא מציגה את עצמה מכל מיני זוויות- נלחמת באימונים ותחרויות, אוכלת עם המשפחה, יוצאת לטיול עם החבר, ואוחזת בחיוך במדליה הנחשקת. מאפשרת לעוקבים שלה להכיר אותה בדרך שלה ובתנאים שלה. היא ממנפת את הפופולאריות שצברה כשהשתתפה בתוכנית ריאליטי של ערוץ הילדים, כדי לחשוף את העוקבים שלה ולקרב אותם אל העולם שלה- עולם הספורט והטאקוונדו. "עוד יומיים אני עולה על המטוס לטוקיו ואני סופר מתרגשת מרגישה הכי מוכנה שאפשר ומחכה לתת לי את כל מה שיש בזירה" היא כותבת, וכך מצרפת את העוקבים והעוקבות למסע שלה. מספקת דמות לחיקוי קרובה, נגישה, בעלת סטטוס חברתי של כוכבת ריאליטי ומדליסטית אולימפית. האופן שבו היא מייצגת את עצמה מאפשר לילדות צעירות לקבל את החבילה המלאה בספורטאית אחת.

לקריאה נוספת:

)[1].Giuliano, T., Turner, K., Lundquist, J., & Knight, J. (2007). Gender and the Selection of Public Athletic Role Models. Journal of Sport Behavior, 30(2), 161

כתבה על האינסטגרם של סמברג בספורט מעריב

https://sport1.maariv.co.il/square/article/713908/

אתנה ישראל

bottom of page